skip navigation

KHSSCA Boys 2018 Kansas All State Teams

By KHSSCA, 11/22/18, 9:35PM CST

Share

On behalf of the KHSSCA Board, we want to wish congratulations to all of these student athletes for being recognized as All State Players.

KHSSCA Fall 2018 Boys All State Selections

Congratulations to each of the Coaches, Referees, and Players who were selected by all Kansas HS Soccer coaches as deserving of All State honors for KSHSAA Fall 2018 Boys Soccer Season. Teams are listed below for each classification.


Boys Fall 2018 Kansas High School Soccer Association State Champions

Referees of the Year

Congratulations to our referee crew of the year as voted on by all classifications and schools in the All State Voting process.

Referee(s) of the year:
Gordon Wetmore
Mauro Sallustio
Chris Johnson

4-3-2-1A All State Teams


Bishop Miege 4-3-2-1A Boys Fall 2018 State Champions

Co-Coach of the Year:
Nate Huppe- Bishop Miege
Bransyn Felty- Buhler


Offensive Player of the Year:
Ethan Martinez, Senior, Bishop Miege

Defensive Player of the Year:
Andrew Brannon, Junior, Kansas City Christian

Goalkeeper of the Year:
Tyler Gray, Senior, Bishop Miege

First Team
Ethan Martinez 12 FWD Bishop Miege
Ben Pivovar 11 MID Kansas City Christian
Diego Olivas 11 MID Bishop Miege
Ethan Brummer 11 MID Thomas More Prep
Tonny Salas 11 MID Bishop Miege
Tyler Westfall 11 MID Buhler
Cade Taylor 11 FWD Buhler
Garrett Hagan 11 FWD Bishop Miege
Logan Shaw 12 FWD Thomas More Prep
Sam Swaistyn 12 FWD Kansas City Christian
Lathe Cobb 12 MID Rose Hill
Nico Felich 12 MID Heritage Christian Academy
Andrew Brannon 11 DEF Kansas City Christian
Kaden Quint 12 DEF Buhler
Ramon Rodriguez 9 DEF Bishop Miege
Noah Ruiz Esparza 11 DEF Berean Academy
Steven Jolly 12 DEF Atchison
Abel Mendoza 10 DEF Tonganoxie
Tyler Gray 12 GK Bishop Miege
Collin Severud 12 GK Buhler
Second Team
Chad Unruh 12 MID Berean Academy
Gage Sommer 12 MID Tonganoxie
James Busenitz 12 FWD Berean Academy
Keaton Herron 10 FWD Eudora
Caden Dinkel 10 FWD Rose Hill
Ryan Haight 11 MID Louisburg
Nathaniel Grosdidier 12 GK Eudora
Trystan Spiess 11 GK Rose Hill
Caden Willits 11 FWD Eudora
Dylan Meir 10 DEF Eudora

5A All State Teams


Blue Valley Southwest 5A Boys Fall 2018 State Champions

Coach of the Year:
Erik Jones, Blue Valley Southwest

Co-Offensive Player(s) of the Year:
Carson Lee, Senior, Bishop Carrol
Evan Neely, Senior, Saint Thomas Aquinas

Defensive Player of the Year:
Aaron Valenciana, Senior, Bishop Carrol

Goalkeeper of the Year:
Braeden Huslig, Senior, Bishop Carrol

First Team
Carson Lee 12 FWD Bishop Caroll
Evan Neely 12 MID Saint Thomas Aquinas
Aaron Valenciana 12 DEF Bishop Caroll
Aidan Bates 12 FWD Blue Valley Southwest
Andrew Bliss 12 DEF Maize South
Bryce Bowman 12 MID Maize South
Jadyn Vossen 11 FWD Andover Central
Mitchell Farrar 10 DEF Saint Thomas Aquinas
Jack Barrier 12 MID Kapaun Mt. Carmel
Maclain Petri 11 MID Blue Valley Southwest
James Foster 12 MID St. James
Nate Pendleton 12 FWD Blue Valley Southwest
Parker Stoecklein 11 MID Saint Thomas Aquinas
Zach Flax 12 DEF St. James
Corbin Mai 12 MID Kapaun Mt. Carmel
Stefan Freeman 11 DEF Blue Valley Southwest
Aidan Lopez 12 MID Blue Valley Southwest
Brandon Silveira 12 DEF Kapaun Mt. Carmel
David Grammer 12 MID Salina Central
Wilber Landaverde 11 FWD Emporia
Brad Huslig 12 DEF Bishop Caroll
Braeden Huslig 12 GK Bishop Caroll
Davis Joseph 12 GK Andover Central
Second Team
Max Wurth 12 MID Andover Central
Mark Grammer 12 MID Salina Central
Raul Gerhardus 10 FWD Maize South
Landon Eskridge 10 FWD Maize South
Leyton Harper 11 FWD Andover Central
Dawson Borninkhof 12 DEF Blue Valley Southwest
Blake Olmsted 12 FWD Salina Central
Cooper Joseph 11 MID Maize South
Trenton Stecklein 11 DEF McPherson
Alvin Arriola 11 MID Emporia
Logan Voran 12 MID Maize
Roberto Peralta 12 DEF Emporia
Alex Escobedo 11 DEF Salina South
Britton Haigh 11 MID McPherson
Daniel Apple 12 FWD De Soto
Hunter Clark 12 MID Maize
Edgar Villasenor 12 MID Bishop Caroll
Emiliano Banuelos 11 DEF Wichita Heights
Jonny Jasso 10 FWD Shawnee Heights
Nick Reiswig 12 DEF Maize
Trey McCrae 12 FWD Hays
Tyler Griffin 11 MID Bishop Caroll
Jack Manske 11 DEF Maize South
Christian Kaufmann 12 GK St. James
Eli Gratz 11 GK De Soto

Honorable Mention

Kevin Black 11 MID Kapaun Mt. Carmel
Monty Almaliky 9 MID Wichita Heights
Brandon Oaks 10 FWD Salina South
Jairo Ornelas 12 FWD Wichita Northwest
JD Mash 11 GK Kapaun Mt. Carmel
Drew Schrader 11 FWD McPherson
Isaiah Wilson 11 MID Shawnee Heights
Kaden Kenard 11 DEF Shawnee Heights
Tyler Hoxie 11 MID McPherson
Austin Ulrich 12 DEF Emporia
Cris Dominguez 12 DEF Salina South

6A All State Teams


Olathe East Boys Fall 2018 6A State Champions

Coach of the Year:
Frank Alonso- Manhattan HS

Offensive Player(s) of the Year:
Chase Klusman, Senior, Olathe Northwest
Parker Esparza, Senior, Olathe East
Landon Steen, Junior, Olathe East

Defensive Player of the Year:
Charley Colby, Senior, Shawnee Mission East

Goalkeeper of the Year:
Aspen Gibson, Senior, Olathe East

First Team
Chase Klusman 12 FWD Olathe Northwest
Landon Steen 11 FWD Olathe East
Parker Esparza 12 MID Olathe East
Braeden Beard 12 MID Olathe Northwest
Jake Ashford 12 MID Mill Valley
Easton Weber 12 FWD Washburn Rural
Jony Munoz 11 MID Olathe West
Charley Colby 12 DEF Shawnee Mission East
Max Lansdowne 12 FWD Manhattan
Hunter French 11 FWD Manhattan
Francisco "GoGo" Vielmas 12 MID Derby
John Fitzgerald 12 MID Olathe East
Ian Carroll 11 MID Mill Valley
Bryce Daney 11 FWD Olathe South
Conor O'Toole 12 MID Shawnee Mission East
Zach Bass 12 DEF Shawnee Mission East
Alexis Alvarez 12 DEF Dodge City
Zach Pelton 12 DEF Washburn Rural
Anthony flores 12 DEF Olathe East
Brock Denney 12 DEF Mill Valley
Cole Herpich 12 DEF Manhattan
Aspen Gibson 12 GK Olathe East
Caleb Deloach 10 GK Manhattan
Second Team
Caleb Ragland 12 MID Olathe Northwest
Cade Hupp 12 MID Manhattan
Alan Lopez 10 FWD Dodge City
Luke High 11 MID Olathe West
Salvador Bustos 12 MID Garden City
Kevin Monge 11 MID Washburn Rural
Diego Olivares 11 FWD Dodge City
Omar Sanyang 12 FWD Shawnee Mission South
Jaydn Hickel 12 MID Washburn Rural
Caden Nicholson 10 FWD Shawnee Mission East
Efrain Balleza 11 MID Olathe West
Ivan Quezada 10 FWD Wichita East
Jake Prather 9 FWD Olathe East
Finn Arnold 12 DEF Washburn Rural
Remy Wood 10 DEF Blue Valley West
Matt Young 11 DEF Derby
Cole Thompson 12 DEF Campus
Aidan Veal 12 GK Mill Valley
Nicholas Dominick 12 DEF Wichita North
Wiley Kirk 12 GK Shawnee Mission South
Angel Montanez 12 DEF Wichita East
Asher Brown 12 DEF Gardner Edgerton
Jairo Carrillo 10 DEF Garden City
Honorable Mention
Andrew West 11 MID Leavenworth
Carter Wiens 11 MID Manhattan
Saul Munoz 11 FWD Derby
Brenden Schwartz 12 MID Blue Valley West
Andrew Lanier 12 MID Olathe South
Caleb Brown 12 MID Mill Valley
Clayton Simmons 12 MID Derby
Alfonso Ceballos 12 MID Wichita North
Hassan Al-Amood 10 FWD Campus
Dennis Palacios 11 MID Olathe North
TJ Mikkelson 11 MID Shawnee Mission South

Most Popular

Tag(s): Boys  Western Athletic Conference  United Kansas Conference  Sunflower League  Southeast Kansas League  Kansas City-Atchison League  Independent  Greater Wichita Athletic Leagu  Frontier League  Eastern Kansas League  Crawford Neosho Cherokee Leagu  Centennial League  SM South  SM East  SM North  SM Northwest  SM West  Gardner Edgerton  Lawrence  Lawrence FS  Olathe East  Olathe NW  Olathe South  Olathe West  Miege  Blue Valley  Blue Valley North  Blue Valley NW  Blue Valley SW  Blue Valley West  Mill Valley  St. James  Aquinas  Emporia  Hayden  Highland Park  Junction City  Manhattan  Seaman  Topeka High  Topeka West  Washburn Rural  Trinity Academy  Wichita Independent  Columbus Unified  Riverton  Baldwin  Bonner Springs  Eudora  Louisburg  Ottawa  Paola  Piper  Spring Hill  Tonganoxie  Bishop Carroll  Kapaun  Wichita East  Wichita Heights  Wichita North  Northwest  Wichita South  Wichita Southeast  Wichita West  Berean Academy  Atchison- Maur Hill  Bishop Seabury  Bishop Ward  Heritage Christian Academy  Kansas City Christian  Maranatha Christian Academy  Atchison  Harmon  Schlagle  Sumner  Washington  Wyandotte  Thomas More Prep  Andover Central  Andover  Ark City  Augusta  Buhler  Campus  Derby  El Dorado  Goddard  Goddard-Eisenhower  Maize   Maize South  McPherson  Mulvane  Newton  Rose Hill  Salina Central  Salina South  Towanda-Circle  Valley Center  Winfield  Coffeyville  Fort Scott  Independence  Pittsburg  Basehor-Linwood  De Soto  Lansing  Leavenworth  Shawnee Heights  Turner  Dodge City  Garden City  Great Bend  Hays  Liberal  Olathe North  Ark Val CT League 1  Ark Val CT League 3-4  Ark Val CT League 2  Hutchison  Chanute  Wichita-Classical